Translate

Projekty

Projekt "Weź oddech"





Weź oddech” to program z zakresu edukacji ekologicznej, prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, a skierowany do nauczycieli i nauczycielek WOS-u, chemii, biologii oraz wychowawców i wychowawczyń klas z województw mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnychSzkolenia stacjonarne i wsparcie zdalne wyposaży was w wiedzę niezbędną do podjęcia na zajęciach z młodzieżą tematu ochrony czystości powietrza, w tym kluczowego dla programu zagadnienia niskiej emisji. 
Uczniowie i uczennice otrzymają pomoce naukowe i będą samodzielnie realizować dwa projekty, co pozwoli im zrozumieć zjawisko niskiej emisji i aktywnie włączyć się w informowanie o nim i przeciwdziałanie mu.

Weź oddech” to program wynikający z założenia, że rozwiązanie problemu niskiej emisji nie jest możliwe jedynie poprzez decyzje władz, ani centralnych, ani lokalnych. Każdego dnia wdychamy 16 kilogramów powietrza, którego jakość zależy od regionu, pogody i pory roku, ale przeważnie jest bardzo niska. Badania pokazują, że zdecydowana większość Polaków i Polek pozytywnie ocenia czystość powietrza, którym oddycha na co dzień. Nie zdajemy sobie sprawy z rozmiaru problemu i jego wpływu na nasze zdrowie. Temat ten wiąże się z naszymi codziennymi wyborami – czym będę palić w piecu lub w kominku, jak dojadę do pracy? My również jesteśmy odpowiedzialni na stan powietrza, którym wszyscy oddychamy.
Naszym celem jest dostarczenie wiedzy, która pozwoli społecznościom lokalnym oszacować znaczenie problemu niskiej emisji i na tej podstawie podejmować świadome decyzje teraz i w przyszłości. 

Cele programu „Weź oddech
Dzięki udziałowi w programie nauczyciel/nauczycielka:
  • wraz z młodzieżą dowie się, czym jest niska emisja, jakie są jej przyczyny i konsekwencje oraz jak jej przeciwdziałać.
  • wraz z uczniami i uczennicami przeprowadzi dwa projekty uczniowskie na ten temat i zachęci młodzież do zajęcia się tym zagadnieniem w przyszłości.
  • będzie miał/-a możliwość współpracy z nauczycielami i nauczycielkami innych przedmiotów.
  • wraz z młodzieżą przekaże informacje na temat niskiej emisji władzom samorządowym i społeczności lokalnej, zwracając uwagę na potrzebę wprowadzenia rozwiązań ją ograniczających.
  • otrzyma wszechstronne wsparcie w programie: takie jak szkolenia, webinaria, konferencje, materiały edukacyjne.



Celem programu „Weź oddech” jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego w obszarze ochrony środowiska.