Translate

Różności

Na tej stronie piszemy o różnych ciekawych wydarzeniach
=====================
WRZESIEŃ
To jest efekt pracy bobrów!
W dniach od 17 do 19 września uczestniczyłam w XXI Konferencji Konferencji Diagnostyki Edukacyjnej. Odbyła się ona w Bydgoszczy - miasta położonego nad Wisłą i Brdą. Poniżej załączam kilka zdjęć z tego przepięknego grodu- warto je zobaczyć.



(B.W.)
=====================
PAŹDZIERNIK 

19 października - Święto Szkoły

Przygotowaliśmy wiele atrakcji: od wystawy po quizy.

===================== 

Trochę rozrywki

Jest to quiz dotyczący osadów ściekowych. Po poprawnym dopasowaniu, pole zaznaczy się na zielono. Brak zmiany koloru oznacza błędną odpowiedź. 

Quiz: "Dopasuj do zawartości!"

===================== 

Tak wyglądają jedne z wielu naszych "wrót do wiedzy" :)

 Klasa IV TOŚ dała upust swojej fantazji. Mieli przykleić ... jednego motylka.

=====================

 WebQuest...


W roku szkolnym 2014/2015 grupa nauczycieli z naszego zespołu ukończyła kurs: WebQuest, jak to łatwo powiedzieć i zrobić..., który był zorganizowany przez Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Efektem naszych działań są gotowe WebQuesty, czyli dokładnie opisane ćwiczenia wraz ze wskazanymi zadaniami do wykonania.
Obecna klas IV TOŚ już z nimi pracowała w poprzednim roku szkolnym. Byli bardzo zaciekawieni możliwością pracy w zespole z wykorzystaniem, m. in. komputerów.
 

Jeśli chcesz więcej się dowiedzieć czym jest WebQuest zajrzyj na stronę:

Co to jest WebQuest?  

 

Jeśli chcesz zobaczyć nasze WebQuesty zajrzyj na strony:

Rekultywacja składowiska 

Gospodarka odpadami na osiedlu mieszkaniowym 

 

Więcej WebQuestów:

Przykłady WebQuestów

===================== 

Warsztaty: "Stany skupienia...

 

 

 

 

27 XI 2015r. klasy 1, 2 oraz 4 technikum ochrony środowiska uczestniczyły w warsztatach "Stany skupienia" organizowanych przez Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, Institute of Plasma Physics and Laser Microfusion.
Dowiedz się więcej o energii przyszłości, o energii termojądrowej, o pracy naukowców ...

 

„Stany Skupienia – nauka i sztuka” – to naukowo-artystyczny dialog wprowadzający młodzież w zagadnienia związane z fuzją termojądrową, badaniami plazmy i szeroko pojętą atomistyką.
 



Celem spotkania była popularyzacja i rozpowszechnienie wiedzy o energii termojądrowej, zainspirowanie młodych ludzi do kształcenia się w kierunkach ścisłych oraz rozbudzenie w nich wrażliwości na naukę i sztukę.


W trakcie warsztatów uczniowie dowiedzieli się, jaki jest wkład Polski w rozwój badań w dziedzinie fizyki plazmy i energii termojądrowej i dlaczego badania nad syntezą termojądrową dają nadzieję na bezpieczne źródło energii w przyszłości.


Unikalna formuła spotkania, połączenie nauki i sztuki, pobudziła wyobraźnię uczestników, którzy spróbowali przenieść zdobytą wiedzę naukową na scenę teatralną.


==================
 

Wizyta Prezesa Fundacji Nasza Ziemia... 


We wrześniu w, w ramach akcji Sprzątanie Świata, czyściliśmy okolice Jeziorka Czerniakowskiego. Postanowiliśmy nawiązać kontakt z organizatorem i w dniu 30 listopada 2015 r. naszym gościem był prezes Fundacji Nasza Ziemia, Pan Sławek Brzózek. Mieliśmy niepowtarzalną okazję porozmawiać na temat stanu środowiska na Ziemi oraz możliwości podjęcia przez nas  działań chroniących środowisko.

Fundacja Nasza Ziemia jest organizacją pozarządową, założoną w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.


Obszary działań Fundacji Nasza Ziemia:

  • gospodarowanie odpadami
  • oszczędzanie i ochrona zasobów naturalnych Ziemi
  • ochrona i zachowanie różnorodności biologicznej
  • edukacja ekologiczna, przyrodnicza, sozologiczna

W każdym z tych obszarów realizuje konkretne cele. 

 

Cele Fundacji Nasza Ziemia

  • koordynowanie i rozwijanie ruchu Clean Up The World w Polsce,
  • promocja idei rozwoju zrównoważonego,
  • dostarczenie wiedzy w obszarach działania Fundacji,
  • zmiana postaw społeczeństwa w obszarach działania Fundacji,
  • aktywizowanie społeczności lokalnych na rzecz ochrony środowiska naturalnego,
  • rzecznictwo w obszarach działania Fundacji, w szczególności w zakresie gospodarowania odpadami,
  • wytyczanie nowych kierunków w edukacji ekologicznej w Polsce,
  • promocja dobrych praktyk w zakresie edukacji ekologicznej i ochrony środowiska ,
  • rozwijanie współpracy w kraju i zagranicą, służącej realizacji misji Fundacji,
  • inicjowanie i wspieranie działań na rzecz aktywnej ochrony przyrody,
  • propagowanie idei wolontariatu w obszarach działania Fundacji,
  • inicjowanie i wspieranie partnerstw sektora publicznego, prywatnego, społecznego.


 =======================



Zajęcia terenowe w oczyszczalni Czajka


W dniu 2 grudnia 2015 r., klasy: II, III oraz IV TOŚ były na zajęciach terenowych w oczyszczalni Czajka. Dowiedzieliśmy się, że w ty roku czajki założyły na jej terenie gniazda! My widzieliśmy tylko piękne kaczki.


Jest to największa oczyszczalnia ścieków w Polsce! Została oddana do użytku w roku 1991 i stale jest modernizowana. Dopływają do niej ścieki z prawo- i lewobrzeżnej Warszawy, a także z okolicznych miejscowości: Legionowa, Zielonki, Marek.

Jak działa oczyszczalnia?

Część mechaniczna
Pierwszym stopniem oczyszczania ścieków jest oczyszczanie mechaniczne – ścieki podawane są na kraty, dalej do piaskowników i następnie do osadników wstępnych.Wszystkie te urządzenia są przykryte, dzięki czemu na zewnątrz nie przedostają się przykre zapachy.

Remontowana krata...
Hala krat

Schemat piaskownika i odtłuszczacza
Osadnik jest ostatnim urządzeniem w części mechanicznej...


Część biologiczna
Jest to drugi etap oczyszczania. Ścieki są skierowane do basenów osadu czynnego, gdzie podczas procesu biologicznego oczyszczania, w warunkach tlenowych, usuwany jest azot, a niedotlenienia - fosfor. Z basenów ścieki odprowadzane są do osadników wtórnych, w których osad czynny oddzielany jest od ścieków. Następnie z osadników wtórnych ścieki oczyszczone odprowadzane są do Wisły.

Komora osadu czynnego

Napowietrzane kłaczki...



















Gospodarka osadami
W układzie technologicznym oczyszczalni  znajdą się  obiekty i urządzenia gospodarki osadowej, w których osady ściekowe, powstałe w procesie oczyszczania, poddawane są stabilizacji i odwodnieniu.

Powstający w procesie stabilizacji osadów biogaz jest wykorzystany do produkcji energii cieplnej i elektrycznej.

Wszystkie obiekty oczyszczania wstępnego oraz gospodarki osadowej, są całkowicie zhermetyzowane, zaś powietrze odciągane z obiektów technologicznych jest neutralizowane w systemie oczyszczenia powietrza. 

Odpady technologiczne powstałe w procesie oczyszczania ścieków i przeróbki osadów ściekowych, są unieszkodliwiane w STUOŚ, zlokalizowanej na terenie Oczyszczalni Ścieków „Czajka”. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii termicznego przekształcania odpadów i oczyszczania spalin, instalacja jest w pełni bezpieczna dla ludzi i środowiska.

Słuchamy informacji o gospodarce osadami ściekowymi
Komory fermentacyjne - stare
Komory fermentacyjne-nowe
Zbiorniki biogazu


Strona MPWIK S.A.- oczyszczalnia Czajka

==========================

Wigilijna wizyta w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystyczno-Gastronomicznych Nr 1  przy ul. Krasnołęckiej 3


W dniu 17 grudnia 2015 r. cała klasa II T- technik ogrodnik i technik ochrony środowiska  wzięła udział w seminarium pt. "Zwyczaje wigilijne w Polsce". Uroczystość została przygotowana przez klasę 3 AH Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystyczno-Gastronomicznych Nr 1 oraz wychowawczynię- panią Hannę Giżyńską i była częścią realizowanego przez uczniów projektu "Life Skills" pod patronatem Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.












W pierwszej części naszej wizyty mieliśmy okazję zobaczyć miejsca gdzie uczniowie uczą się przygotowywać potrawy, a następnie usiedliśmy do pięknie zastawionego stołu i przy dźwiękach kolęd degustowaliśmy 12 tradycyjnych polskich potraw wigilijnych. Poznaliśmy naszych rówieśników ze szkoły kształcącej w zupełnie innym od naszego zawodzie. Było to  miłe i kształcące doświadczenie. Bardzo dziękujemy za spotkanie i mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie nadal trwała. Myślimy, ze najbliższe spotkanie odbędzie się już w lutym, podczas planowanej giełdy mokotowskich szkół ponadgimnazjalnych, która odbędzie się u nas, na ul. Bełskiej 1/3.
Do zobaczenia :)
=================
STYCZEŃ

Uczestnicy Olimpiady wraz z przedstawicielem sponsora i nauczycielką
fot. Pan Sławomir Grabarczyk 
dniu 11  stycznia 2016 r. odbył się etap szkolny Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Gościem specjalnym był przedstawiciel oficjalnego sponsora Olimpiady - firmy Toyota Motor Corporation - pan Sławomir Grabarczyk.
Firma Toyota Motor Corporation już od 8 lat wspomaga organizowanie Olimpiady- funduje wspaniałe nagrody, zajmuje się przygotowaniem oraz dystrybucją materiałów.
Po zakończeniu etapu podstawowego, uczniowie mieli okazję porozmawiać z Panem Sławomirem Grabarczykiem. Otrzymaliśmy szalenie ciekawe informacje o proekologicznych działaniach firmy i edukacji młodzieży.
Fotoreportaż z tej wizyty znajduje się na szalenie ciekawym i godnym polecenia facebooku Pana Sławomira Grabarczyka.

Nasze fotki z Olimpiady

Strona Toyoty o Olimpiadzie

Oficjalna strona Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

Strona Toyoty

=================================


 LUTY

17 lutego 2016 r. odbyła się w naszej szkole I Mokotowska Giełda Szkół Zawodowych. Było to spotkanie przedstawicieli szkół ponadgimnazjalnych z gimnazjalistami, którzy są zainteresowani przyszłą nauką w technikach i szkołach zawodowych.

Swoją ofertę przedstawiły wszystkie szkoły techniczne działające z naszej dzielnicy:

NAZWA SZKOŁY
ULICA
PROPONOWANE KIERUNKI
Zespół Szkół nr 3
Joliot-Curie 13
technik: ekonomista, organizacji reklamy
Zespół Szkół nr 27
Rzymowskiego 38
18 zawodów robotniczych, w tym:
fryzjer, kucharz, sprzedawca, cukiernik, piekarz, drukarz, blacharz, lakiernik, blacharz samochodowy, mechanik pojazdów samochodowych, elektryk, elektromechanik, elektromechanik pojazdów samochodowych, monter konstrukcji budowlanych, monter izolacji budowlanych, murarz, dekarz, stolarz, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych.
Zespół Szkół Hotelarsko - Turystyczno - Gastronomicznych nr 1
Krasnołęcka 3
technik: hotelarstwa, obsługi turystycznej, żywienia i obsługi gastronomicznej, kelner,
Zespół Szkół nr 39-Technikum Ogrodnicze
Bełska 1/3
technik: architektury krajobrazu, ogrodnik, ochrony środowiska, weterynarii
robotnik: ogrodnik
Technikum Mechatroniczne nr 1
Wiśniowa 56
technik: informatyk, mechatronik
Technikum Odzieżowe i Fryzjerskie im. Marii Bratkowskiej
Kazimierzowska 60
technik: technologii odzieży, usług fryzjerskich, przemysłu mody

Gościliśmy ponad 200 uczniów z następujących mokotowskich gimnazjów:

Numer gimnazjum
Ulica
Gimnazjum Sportowe nr 8
Piaseczyńska 114/116
Gimnazjum nr 1
Tyniecka 25
Gimnazjum nr 2
Narbutta 65/71
Gimnazjum nr 4
Joliot-Curie 13
Gimnazjum nr 5
Niepodległości 27
Gimnazjum nr 6
Gruszczyńskiego 12
Gimnazjum nr 10
Limanowskiego 10
Gimnazjum nr 117
Gubinowska 28/30


Zaproszona młodzież miała okazję dowiedzenia się jakie są proponowane przez mokotowskie szkoły kierunki kształcenia, poznać ich specyfikę i charakter nauki, porozmawiać z uczniami szkół ponadgimnazjalnych, a nawet obejrzeć pokaz mody prezentowany przez Technikum Odzieżowe i Fryzjerskie im. Marii Bratkowskiej.
 
Uczniowie podczas pokazu mody
 
Spotkanie było okazją do wymiany zdań :)
W spotkaniu, oprócz gimnazjalistów i ich opiekunów, gościliśmy zastępcę Burmistrza Mokotowa- Pana Krzysztofa Skolimowskiego, Panów Cezarego Kocona - Naczelnika Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Mokotów Urzędu Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy oraz Jerzego Iwańskiego - Inspektora tego Wydziału, przedstawicielkę Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, ul Stara 4 -  Panią Beatę Grzelak - Koordynatora ds. Centrum Rozwoju Doradztwa Zawodowego i współpracy z rodzicami, Panie Małgorzatę Rosak oraz Karolinę Szczukę - Specjalistki Wydziału Poradnictwa Zawodowego Krajowego Ośrodka Edukacji Zawodowej i Ustawicznej przy ul. Spartańskiej 1B, Panią Marię Głodek -dyrektora Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 7  oraz dyrektorów, nauczycieli i przedstawicieli uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
 
Zastępca burmistrza Mokotowa - Pan Krzysztof Skolimowski wita się z uczestnikami giełdy
 
Uczniowie wyjaśniają Panu Burmistrzowi zagadki analiz wody
Uczniowie opowiadają o swoich pierwszych zajęciach z miareczkowania
 
Andżelika i Sławek studiują ofertę edukacyjną Technikum Ogrodniczego


 
Pracownia biologii



Organizatorami wydarzenia były następujące placówki: Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna nr 7  Warszawa-Mokotów, ul. Narbutta 65/71- Pani Dorota Rybaczyk, Technikum Ogrodnicze - Pani dyrektor Dorota Nasierowska, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń - Pani Bożenna Wapińska, a także doradcy zawodowi wszystkich uczestniczących w giełdzie szkół.
Baner reklamujący Giełdę
Uważamy, że zorganizowana w naszej szkole  I Mokotowska Giełda Szkół Zawodowych była świetną okazją do wspólnego poznania się, nawiązania kontaktów, współpracy i próby podjęcia decyzji o dalszym kierunku kształcenia. Już teraz myślimy o kolejnej edycji imprezy.

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w giełdzie.


Kwiecień 

24 kwietnia 2016 roku obchodziliśmy Dzień Ziemi (ang. Earth Day). Nasi uczniowie byli obecni na Polach Mokotowskich. Aktywnie propagowali zasady ochrony środowiska.

 


Początek nowych inspiracji- nawiązanie współpracy z panem Grzegorzem Łapanowskim _ dzielimy się pomysłami :)

 

 



 

Czerwiec

Nietypowy Dzień Dziecka!

1 czerwca -pan Grzegorz Łapanowski wraz z przyjaciółmi-zorganizowali w naszej szkole warsztaty kulinarne.

 

Sami zobaczcie jak działaliśmy!

 







Pierwsze Letnie Ogrody Na Bełskiej
Tego jeszcze nie było!
Po raz pierwszy w naszej szkole został zorganizowany wielki piknik, adresowany do społeczności lokalnej.

Uczniowie przygotowali wiele atrakcji, w tym Eko- quizy oraz atrakcyjne nagrody. Była cysterna z wodą pitną- super uzdatnioną przez MPWiK, pokazy mody prezentowane przez naszych uczniów, a także zdrowego żywienia, przedstawione przez pana Grzegorza Łapanowskiego

oraz...

rozgrzewająca muzyka!